Ölüdeniz
Şiir: Aleksandr Puşkin - Müzik: Emin İgüs
BİLİNMEYEN ÜLKE

Ey güzel ülke, uzak ülke
Ey bilmediğim ülke

Ne kendi isteğimle geldim sana
Ne de soylu bir atın sırtında
Beni, bu yiğit delikanlıyı
Gençliğin ateşi sürükledi sana
Bir de başımdaki şarap dumanları

Bilinmeyen Ülke hakkında yazabilirsin
Ad, Soyad:
E-mail:
Mesaj:
(soldaki güvenlik kodu)
Bilinmeyen Ülke hakkındaki yazılar;
Çağatay Yiğit Şahin: Şiirin kaynağını merak eden olursa: Şiir, Puşkin’in “Yüzbaşının Kızı” romanın ikinci bölümünün başından alınmış. İnternette bulabildiğim üç İngilizce çeviride de şiirin altında "eski bir şarkı" notu var, çevirilerden biri bir Rus şarkısı derlemesinden olduğunu eklemiş. Buradaki Türkçe çeviri ve üç İngilizce çeviriden hiçbir ikisi birbiriyle birebir aynı değil. İngilizce çevirilere romanı aratarak ulaşabilirsiniz.
03 Mayıs 2020

Ufuk ufuk: Şiirin orijinalini ya da İngilizcesini ben de arıyorum, "unknown land" diye aradım ve bir çeviri buldum, ancak bu şiirin Türkçe çevirisi aslında bile böyle bi etki yaratıyor mudur, bilemiyorum. İngilizcesi berbat, "bir de başımdaki şarap dumanları" gibi bir metafor büyük bir kültürel birikimin yansıması ve başka bir dile de başka bir dilden de çevrilemez
03 Nisan 2015

Oğuz Kuk: Bu şarkıyı ne zaman dinlesem hep içime dokunuyor.. Beni alıyor başka diyarlara götürüyor kah bulutların üstünden dünyayı izliyorum kah vapurla bilmediğim yerlere seyir ediyorum. Emin hocam harikasın ağzına yüreğine sağlık.
05 Mart 2015

Sercan Eminoğlu: En sevdiğim şarkılardan birisi de Bilinmeyen Ülke.Şiirin orijinal halini bulamadım bir türlü.Rusça ya da İngilizce de şiirin adı konusunda yardımcı olabilir misiniz?Şimdiden teşekkür ederim.
29 Aralık 2013

Ömer Özdemir: Öylesine kaliteli bir müzik anlayışı ile, öylesine güzel şiirlerin harmanlanması sonucunda muhteşem olarak varedilmiş ilk üç ''ezginin günlüğü'' albümünde, beni her seferinde bahsi geçen ama asla gidilmemiş ülkeye götürüp, kulaklarımda başka hiçbir ezginin yankılanmasına gerek duyurmayan nadide eserdir. Bu özel eser için başta Puşkin'in şiirine sonrasında ise Emin Hocamızın kattığı duygular için ve bu eserde emeği geçen herkese şükranlarımı sunmak istiyorum..
29 Eylül 2013

Suleyman Tekin Gurmen: Yahu ama bu şarkı Bilinmeyen Ülke aslında ölüdeniz albümünde
01 Eylül 2013

Özgür Askeri: Aleksandre degil Aleksandr Puşkin olması gerekir. Saygılar,
26 Mart 2012Bilinmeyen Ülke
Bu albümde de var:
Ezginin Günlüğü'nün resmi web sitesidir. Copyright © Ezginin Günlüğü 2010.