Fotoğraf: Can Göktürk

Zhandos Yestay

Gitar

Kazakistan'da doğdu.

Çocuk müzik okulu, piyano bölümünü bitirdi.
P.I. Çaykovski Müzik Koleji'nde gitar bölümünden; daha sonra da
T.K. Zhurgenov'un adını taşıyan Sanat Akademisi gitar bölümünden mezun oldu.

Tagir Zaripov yönetimindeki "A'dan Z'ye" caz orkestrasında bulundu.
P.I. Çaykovski Müzik Koleji'nde ders verdi.

Alexander Filippov'un gitar dörtlüsünde, Almatı belediye varyete ve senfoni orkestrasında, ünlü sanatçı Yerlan Kokeev ile "K-7" pop grubunda, "Satzhan Projesi" füzyon grubunda ve daha sonra da Batyrkhan Shukenov ile çalıştı.

Ezginin Günlüğü’ne katılmadan önce; Nurlan Abdullin, Ringo grubu, Dilnaz Akhmadiyeva, Dinara Sultan, Aikyn, Dervishi grubu, Kalia, Marsel gibi Kazak pop sanatçılarının solo konserlerinde yer aldı. Birçok müzik ve caz festivaline katıldı.

Ayrıca Ali Okapov, Dinara Sultan, Zhanar Dugalova, Dilnaz Akhmadiyeva, Marsel, Kental, Aro gibi Kazakistan'ın birçok ünlü sanatçılsının stüdyo kayıtlarında gitar çaldı.

Son zamanlarda da, "Sugarbeat" cover grubunda, ünlü sanatçı Marsel ile, caz grubu "Juband" ve "Aray Tribute" grubu ile çalışmalarda bulundu.

Zhandos Yestay hakkında yazabilirsin
Ad, Soyad:
E-mail:
Mesaj:
(soldaki güvenlik kodu)
Zhandos Yestay hakkındaki yazılar;
Zehra Betül Aysan: Bugün, Kadıköy konserinde, orada bulunup müzik yapmaktan aşırı zevk aldığı o kadar belli oluyordu ki beyefendinin, konsere grubu seven arkadaşlarım için öylesine gelmeme ve şarkıları pek de bilmememe rağmen, ben de orada bulunduğum için mutlu oldum. Umarım hayatınız boyunca böyle zevkle sahne alır ve insanların gününü güzelleştirirsiniz.
30 Haziran 2022

Ezginin Günlüğü'nün resmi web sitesidir. Copyright © Ezginin Günlüğü 2010.